Dlaczego druk cyfrowy to dobre rozwiązanie dla dużych nakładów?

Gdy mówi się o druku dużych nakładów, zazwyczaj zaleca się druk offsetowy. Chociaż uruchomienie maszyn do offsetu jest nieopłacalne przy ilościach poniżej 1000 sztuk, okazuje się najlepszym wyborem np. przy druku kilku tysięcy ulotek czy gazetek reklamowych. Niezwykle rzadko zdarza się, by klient przy tak dużym nakładzie wybrał druk cyfrowy. Nie oznacza to jednak, że czasami nie jest to lepszym rozwiązaniem. Kiedy druk cyfrowy jest dobrym wyborem dla dużych nakładów? Przekonajmy się!

Druk cyfrowy a personalizacja

Druk offsetowy polega na „odbijaniu” nadruku z formy na podłożu. Nie daje on więc możliwości personalizacji każdego arkusza. Każda zmiana wymagałaby wymiany formy i generowała ogromne koszty. Dlatego czasami, w przypadku dużych nakładów, druk cyfrowy jest lepszym wyborem. Przykładem może być drukowanie zaproszeń na wielką galę (każde z innym imieniem i nazwiskiem), czy druk wizytówek (pomimo nakładu 2000 wizytówek, każde 100 z nich jest dla innej osoby). Z tych samych powodów nie można zamówić „próbki” wydruku offsetowego – dla części firm zamówienie wydruków cyfrowych jest więc bezpieczniejszym wyborem.

Czas oczekiwania

Jedną z największych zalet druku cyfrowego jest jego szybkość. Nie ma tu czasochłonnego przygotowywania całego procesu, a później schnięcia wydruków. Wydruki cyfrowe są wykonywane w zasadzie od ręki. Tuż po wydruku można z nich korzystać – nie brudzą i nie rozmazują się. Druk cyfrowy dużych nakładów jest więc wspaniałym wyborem, gdy trzeba działać szybko i nie ma czasu do stracenia. Co ważne druk w każdej chwili można wstrzymać, a później wznowić, bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Materiały, w których będą potencjalne zmiany

Część klientów decyduje się na druk cyfrowy, przewidując, że w materiałach w najbliższym czasie mogą zajść jakieś zmiany. Przykładem mogą być firmy szkoleniowe, które raz na jakiś czas aktualizują ofertę. Zamiast drukować offsetowo materiały na cały rok, wolą drukować ich mniejszy zapas na kwartał, czy pół roku. Druk cyfrowy jest często lepszym wyborem zwłaszcza wtedy, gdy nakład wynosi pomiędzy 200-1000 sztuk. Ceny obu usług nie będą się znacząco różnić, a możliwość wprowadzenia zmian w każdej chwili jest często dla klienta bezcenna.

Okiem fachowca

Czasami klienci sami nie wiedzą, jaki rodzaj druku będzie dla nich lepszym wyborem przy realizacji danego projektu. Dlatego zawsze warto skonsultować się z drukarnią i poprosić o poradę. Doświadczeni drukarze z pewnością pomogą wybrać najlepszą opcję.

To może Cię zainteresować

DRUK CYFROWY

Dlaczego kalendarz to dobry gadżet firmowy?