Używanie wizytówek należy do kanonu kontaktów biznesowych, a ich wręczenie stało się nieodłącznym elementem przedstawiania ofert handlowych i nawiązywania nowych znajomości. Z wizytówek korzystają przedstawiciele handlowi, ale też osoby, które bezpośrednio świadczą usługi klientom. Będą one potrzebne zarówno w warsztacie samochodowym, jak i firmie zajmującej się naprawami hydraulicznymi czy w gabinecie lekarskim. Warunkiem, by mogły one wypełniać swoje funkcje będzie jednak tylko w pełni profesjonalny druk wizytówek. Przekonajmy się, co powinno się znaleźć na wizytówce i jak zaprojektować ich wygląd.
Co warto umieścić na wizytówce?
W kontaktach biznesowych używa się zwykle dwóch rodzajów wizytówek – firmowych lub osobistych. W pierwszym przypadku ważne będą przede wszystkim dane teleadresowe, a także dobrze widoczna nazwa oraz logo. Bardzo często na wizytówkach tego typu zamieszcza się także główne punkty oferty – zakres świadczonych usług bądź rodzaje proponowanych produktów. Na wizytówkach osobistych znajdują się poza informacjami o adresie, nazwie czy logo także nazwisko konkretnej osoby oraz pełniona przez nią funkcja. Dla zwiększenia ilości danych, jakie mogą się zmieścić na wizytówce, często drukuje się je dwustronnie. Pozwala to np. na zamieszczenie mapki pokazującej lokalizację siedziby lub punktu sprzedaży, a także wskazówek ułatwiających dojazd.
O czym pamiętać przy projektowaniu wizytówek?
Wizytówka powinna być dopasowana do funkcji, którą będzie pełniła. Wizytówki skłaniające do późniejszego nawiązania kontaktu muszą być przede wszystkim eleganckie i budować odpowiedni obraz posługującej się nimi osoby. Warto, by korespondowały z pełnionym stanowiskiem pod względem jakości użytego papieru czy starannego doboru użytych czcionek. Przy wizytówkach firmowych ważniejsza okaże się często ich część ofertowa, która poinformuje potencjalnego klienta o tym, czy znajdzie w danej firmie poszukiwane przez siebie produkty lub usługi. Dobrym pomysłem będzie zachowanie maksymalnej czytelności.