Jakie metody uszlachetniania druku wyróżniamy?

Każdy, kto prowadzi własny biznes, wie, że kluczem do sukcesu jest przykucie uwagi klientów. Jednak jak osiągnąć ten cel w świecie, w którym odbiorcy widzieli już “wszystko”? No właśnie! Czy rzeczywiście wszystko zostało już pokazane? Okazuje się, że nie. Czytając nasz artykuł, przekonasz się, jak wielką moc mają uszlachetnienie druku i dowiesz się, jak dzięki ich zastosowaniu możesz stworzyć projektu, który nie będzie miał sobie równych!

Uszlachetnienia druku - czym jest?

Uszlachetnienia druku to zbiór metod, które mają na celu zwiększenie atrakcyjności i oryginalności całego projektu. To innowacyjne rozwiązania wykorzystywane w drukarniach, które sprawiają, że zwykły do tej pory materiał staje się bardziej profesjonalny, a co za tym idzie, przykuwa uwagę. Uszlachetnienia można stosować na różnych materiałach, dobierając je w zależności od tego, jaki efekt końcowy chcemy uzyskać. Doskonale sprawdzają się w przypadku plakatów, wizytówek, zaproszeń, ulotek, czy kalendarzy.  

Dlaczego warto?

Dlaczego warto stosować uszlachetnienia? Przede wszystkim dlatego, że jak wspomnieliśmy, sprawiają one, że nasz projekt jest ciekawszy i lepiej zapada w pamięć. Dzięki specjalnym technikom jego kolory stają się bardziej wyraziste, a detale - wyeksponowane, co jest szczególnie ważne w przypadku prezentowania logo. 

Warto dodać, że wykorzystanie niektórych metod wzmacnia powierzchnię papieru, co sprawia, że stworzony przez nas materiał drukowany jest bardziej odporny na działanie szkodliwych czynników. Przy tym wszystkim uszlachetnienia są stosunkowo tanim rozwiązaniem, na które może pozwolić sobie nawet mała firma.  

Popularne metody uszlachetniania druku

Jakie metody uszlachetniania druku wyróżniamy? Oto niektóre z nich:

  • Foliowanie wydruku. To jedno z najczęściej stosowanych uszlachetnień. Wyróżniamy foliowanie z wykorzystaniem foli błysk lub foli mat. Dzięki swojej specyfice foliowanie skutecznie usztywnia i wygładza powierzchnię produktu, a do tego z zapewnia mu ochronę m.in. przed wilgocią. Warto dodać, że technika ta dodatkowo chroni zadrukowany papier przed promieniami słonecznymi, dzięki czemu zapobiega jego blaknięciu. Doskonale sprawdzi się w przypadku często użytkowanych materiałów, takich jak menu, ulotki, teczki ofertowe, a także katalogi szyte i klejone.  
  • Lakierowanie. To metoda, która polega na uszlachetnianiu materiału przy pomocy lakieru UV, nanoszonego na całość lub wybrane elementy projektu. Dzięki swojej charakterystyce sprawia on, że papier staje się sztywny i odporny na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, czy na zarysowania i otarcia. To jednak nie wszystko. Detale, na których zastosowano lakier UV, są bardziej nasycone pod względem głębi barw, a jednocześnie zyskują miłą, aksamitną fakturę. Warto jednak dodać, że cały proces nadaje produktowi pewną sztywność, co może być przeszkodą dla dalszego cięcia, czy bigowania. Lakierowanie stosowane jest przede wszystkim podczas tworzenia ulotek klasy premium, eleganckich zaproszeń, okładek książek oraz ekskluzywnych wizytówek.
  • Hot-stamping, czyli inaczej złocenie lub srebrzenie. Metoda ta polega na pokryciu wybranych elementów projektu folią w kolorze złotym lub srebrnym. W procesie wykorzystywana jest tzw. folia hot-stampingowa, przystosowana do wykonywania uszlachetnienia w wysokiej temperaturze. Uzyskany dzięki niej błysk doskonale podkreśla detale np. te tworzące logo naszej firmy, a jednocześnie dodaje naszym materiałom elegancji i jakości premium. Ten wyjątkowy zabieg doskonale sprawdzi się podczas tworzenia wizytówek, katalogów i zaproszeń. Co ciekawe, hot-stamping jest wykorzystywany także do zdobienia drewna, skór, czy powierzchni laminowanych.
  • Tłoczenie. Polega na tworzeniu trójwymiarowych wzorów na płaskiej powierzchni papieru. Wykonanie różnorodnych kształtów jest możliwe dzięki specjalnej matrycy, która w zależności od naszych oczekiwań jest w stanie odcisnąć mniej lub bardziej widoczne zdobienia. Tłoczenie może być też przeprowadzane w wysokiej temperaturze w celu uzyskania dodatkowego efektu odbarwienia. Wszystkie wspomniane metody są świetnym rozwiązaniem, gdy planujemy tworzenie okładki książki, czy zaproszeń ślubnych. 

Nasza oferta

Jako drukarnia z wieloletnim doświadczeniem dobrze wiemy, jak dużą rolę w tworzeniu nowoczesnych i trwałych projektów odgrywają uszlachetnienia. Właśnie dlatego naszym klientom oferujemy usługę polegającą na wzbogaceniu wydruków, zarówno offsetowych, jak i cyfrowych, o dodatkowe właściwości estetyczne, m.in. pokrycie folią, lakierowanie UV pełne i punktowe, złocenia, tłoczenia, czy tzw. zdrapki.

W naszej ofercie znajdziesz także: 

  • druk offsetowy,
  • oprawę wydruków dopasowaną do Twoich potrzeb,
  • konfekcjonowanie,
  • przygotowywanie projektów graficznych.

To może Cię zainteresować

Zastosowanie wydruków w celach reklamowych

W jaki sposób drukuje ploter wielkoformatowy?