Jak przebiega proces druku etykiet foliowych?

Chyba nikt nie wyobraża sobie współczesnego handlu bez możliwości drukowania etykiet foliowych. To właśnie dzięki nim klienci mogą dowiedzieć się czegoś o właściwościach danego produktu, nie zaprzątając głowy obsłudze sklepu, a producenci zareklamować swój wyrób, czy też poinformować nabywców o nowej promocji lub konkursie. Etykiety foliowe często zastępują papierowe – są od nich trwalsze i bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych. Jak się je tworzy i co jeszcze warto o nich wiedzieć? Przekonajmy się!

Drukarnia i jej klient

Zanim drukarnia rozpocznie druk etykiet foliowych, musi uzyskać o nich jak najwięcej informacji od zleceniodawcy. Oczywiście kluczowe są takie dane, jak rozmiar etykiety, nakład wydruku, a z punktu widzenia klienta – wycena zlecenia, lecz pod uwagę bierze się jeszcze kilka innych aspektów. Gdy drukarnia wie, jakie zastosowanie będzie miała dana etykieta i jakiej odporności oczekuje klient, łatwiej jest jej zaproponować określone technologie, czy możliwość uszlachetnienia etykiety. Jeśli klient nie ma pomysłu na projekt, może zlecić jego przygotowanie pracownikom drukarni. Druk rozpoczyna się dopiero wtedy, gdy zleceniodawca w pełni zaakceptuje finalny projekt.

Technologia druku

Najczęściej etykiety drukuje się na folii samoprzylepnej, która pozwala na ich szybkie i łatwe umieszczenie na produkcie. Spód etykiety to oczywiście warstwa kleju (zwykłego, lub takiego, który nie uszkadza powierzchni opakowania produktu) i jej zabezpieczenie. Wierzchnia warstwa etykiety to część do zadruku. Etykiety foliowe przygotowuje się za pomocą druku termotransferowego. Wykorzystuje się w nim kalkę termotransferową, którą podgrzewa się, by przenosić projekt na etykietę. Najprościej mówiąc, etykieta dosłownie wchłania tusz przeniesiony z kalki. Produkcja etykiet foliowych samoprzylepnych przebiega stosunkowo szybko, co sprawia, że oferowana jest w niskich cenach, porównując do innych technologii zadruku. Co ważne, metoda ta gwarantuje wysoką wytrzymałość etykiet. Mogą one mieć dowolny kolor (np. srebrny) i określony połysk. Etykiety termotransferowe foliowe są odporne nie tylko na działanie wilgoci, ale również promienie słoneczne i drobne zabrudzenia. Szacuje się, że osiągają trwałość nawet do kilkudziesięciu lat.

To może Cię zainteresować

Dlaczego kalendarz to dobry gadżet firmowy?

Jak przygotować materiały do druku