W jaki sposób drukuje ploter wielkoformatowy?

Ploter wielkoformatowy jest rodzajem peryferyjnego urządzenia komputerowego, dzięki któremu możliwa jest obróbka płaskich materiałów o dużej powierzchni. Nazwa ploterów pochodzi od angielskiego plot – rysować. Obecnie dostępne są różne modele ploterów, różniące się przeznaczeniem, budową oraz techniką druku. Ten rodzaj urządzenia jest powszechnie wykorzystywany przez agencje brandingowe i marketingowe, w poligrafii, przemyśle, a także w pracowniach architektonicznych oraz graficznych.

Jakie są rodzaje ploterów drukujących i w jaki sposób działają?

To, w jaki sposób pracuje dany ploter drukujący, jest zależne od jego budowy. Obecnie można wyróżnić dwa główne modele:

  • Ploter płaski – pracuje na płasko rozłożonym materiale. Głowica nakładająca tusz przesuwa się po pionowej poprzeczce. Poprzeczka ta może również poruszać się wzdłuż całej powierzchni obrabianej tkaniny. W ten sposób zadrukowuje się przede wszystkim sztywne materiały,
  • Ploter bębnowy – materiał nawija się na rolki, a następnie przesuwa się poprzez obroty bębna. Poprzeczna z elementem nakładającym tusz umieszczona jest nad osią bębna i pozostaje nieruchoma. Nawinięty na rolkę materiał umieszczany jest w ploterze, a po zadrukowanie – ponownie na niej nawijany. Dzięki temu transport gotowego wydruku jest znacznie łatwiejszy. Za pomocą plotera bębnowego drukuje się na materiałach giętkich i elastycznych jak na przykład folie.

Plotery wielkoformatowe wykorzystuje się do drukowania ulotek w dużej ilości, plakatów, banerów, grafik, map, fotografii oraz projektów budowlanych. Obecnie można wyróżnić plotery drukujące laserowe, atramentowe oraz solwentowe.  Plotery atramentowe wykorzystują klasyczne tusze bazujące na wodzie, w ploterach laserowych zastosowano natomiast technikę druku laserowego. Głowica z atramentem w tym modelu została zastąpiona laserem. Plotery solwentowe wykorzystują tusze na bazie rozpuszczalników organicznych, druk ten cechuje spora trwałość.

W zależności od ustawień plotera obraz jest uzyskiwany przy ruchu głowicy w obie lub w jedną stronę. Nadrukowywane pasy nachodzą na siebie, dzięki czemu unika się tak zwanego paskowania. Po wydrukowaniu materiał poddawany jest dalszym etapom obróbki, w zależności od tego, jaki element był drukowany.

To może Cię zainteresować

Jak przebiega proces druku etykiet foliowych?

Dlaczego kalendarz to dobry gadżet firmowy?